Wszystko na temat biur rachunkowych i kancelarii podatkowych

information about accountancy, tax offices & tax systems

szukaj:
Wszystko na temat
biur rachunkowych
Nowości!
16.02.2710r. Witamy na naszej stronie
16.02.2017r. Na początek zamieszczamy artykuł "Czy każdy księgowy to magister?"
16.02.2017r. Mamy nadzieję być Państwu pomocni! polski producent odzieży dziecięcej
Na temat biur rachunkowych
:: taxi sopot
:: Czy każdy księgowy to mgr?
:: Kariera w księgowości
:: Współpraca

Podatki
:: Dochodowy
:: VAT new
:: Pozostałe
:: Zwrot z zagranicy new

Praktyka
:: Koszty podatkowe  
:: PKPiR
:: Księgi rachunkowe
Wybór biura rachunkowego - żartobliwie

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą staje przed dylematem czy prowadzenie ksiąg rachunkowych powierzyć firmie zewnętrznej, zatrudnić własną księgową czy samemu rozpocząć zgłębianie wiedzy o buchalterii. Zaangażowany w ekspansję firmy i pracujący po 16 godzin na dobę biznesmen najpierw rezygnuje z ostatniej opcji przypominając sobie nieprzespane noce przed egzaminem z podstaw ekonomii na studiach.

Kolejnym krokiem przedsiębiorcy jest analiza usług księgowych oferowanych w jego miejscowości. Pomocne okazują się dziesiątki artykułów w internecie zachwalające korzyści płynące ze współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym. Przedstawiciele biur rachunkowych podszywający się pod redaktorów porównują w nich horrendalnie wysokie koszty zatrudnienia księgowego w firmie z niskimi kosztami zlecania księgowości na zewnątrz. skarpetki dla niemowlaka

Uodporniony na marketingowe manipulacje przedsiębiorca zastanawia się jakie pułapki czyhają na jego biznes po pozbyciu się z firmy dokumentów księgowych. Uspakaja się dopiero wówczas, gdy znajduje w sieci informację, że każde certyfikowane biuro rachunkowe wpisane jest na specjalną listę ministra finansów. Zdziwienie przedsiębiorcy wywołuje jedynie informacja, że nie każdy księgowy takim certyfikatem dysponuje. Dowiaduje się, że na rynku działają liczne biura unikające okazania certyfikatu bądź obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności OC dla osób prowadzących biura rachunkowe.

Z bagażem wiedzy przedsiębiorca przystępuje do niełatwego zadania wyboru kompetentnego księgowego. Właściwa decyzja jest tym trudniejsza, że liczne propozycje biur rachunkowych różnią się głównie oferowaną aktualnie promocją. Wybierając w końcu biuro oferujące 50% zniżki przez trzy kolejne miesiące a rezygnując z promocji pierwszego i ostatniego miesiąca w roku gratis, przedsiębiorca odczuwa satysfakcję ze zrobienia dobrego interesu.

Pierwsze wrażanie zachwiane zostaje, gdy przez pierwsze dwa miesiące księgowa nie kontaktuje się i nie żąda od niego dokumentów. Zaskoczony przedsiębiorca dzwoni więc do biura i zapowiada wizytę. Gdy nawigacja doprowadza go do wpisanego adresu, okrążyć musi jeszcze trzy razy kwadrat ulic zanim zwolni się miejsce parkingowe kilkaset metrów od celu. Kolejna niespodzianka czeka go kiedy odkrywa, że reprezentacyjna siedziba biura podatkowego okazuje się segmentem w bliźniaku. Informację, że właściwie trafił odczytuje na niewielkiej tabliczce przy drzwiach z wydrukowanym napisem „imię nazwisko Profesjonalne Biuro Rachunkowe”.

Następca Kulczyka nabiera poważnych podejrzeń, gdy do domu zaprasza go pani w średnim wieku i bamboszach na gołych stopach proponując herbatę z konfiturami. Przedsiębiorca siada więc trzymając w rękach gorącą szklankę i spogląda na krzątającą się i nie przestającą mówić księgową. Z kuchni dochodzi go zapach gotowanej kapusty. Po kilku minutach dowiaduje się, że księgowa ledwo zdążyła złożyć w terminie deklaracje PIT i właśnie pracuje, nie śpiąc od trzech nocy, nad deklaracjami VAT-7, których termin złożenia mija dziś o północy.

Przedsiębiorca podejmuje temat i próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o podatku VAT w transakcjach z białoruskim kontrahentem. Księgowa patrzy na niego zdziwiona i przytacza historyjkę o tym, jak pracując w centrali handlu zagranicznego jeździła na wystawne delegacje do Kijowa. Niezrażony biznesmen cytuje przepis z ustawy o podatku VAT dotyczący eksportu towarów mając nadzieję na rzeczową wymianę zadań. Księgowa zmienia jednak zgrabnie temat i zaczyna opowiadać o niejednoznaczności przepisów podatkowych.

Przedsiębiorca pyta więc o właściwość swojego urzędu skarbowego, mieszka bowiem i prowadzi firmę w dwóch różnych miejscowościach. Tu również nie otrzymuje jasnej odpowiedzi, dowiaduje się za to, że z pytaniem warto zadzwonić do urzędu skarbowego, bo w każdym podchodzą do tematu inaczej. Do pokoju wpadają dwaj nastolatkowe witając się z przedsiębiorcą. Speszona księgowa tłumaczy, że musi podać synom obiad i zaprasza przedsiębiorcę z dokumentami w następnym tygodniu.

Wracając do firmy przedsiębiorca zastanawia się nad swoim wyborem i analizuje podpisaną umowę o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Okres wypowiedzenia wynosi dwa miesiące, zniżka nie obowiązuje jeśli umowa zostanie wypowiedziana przez niego w okresie pięciu lat. Mimo to przedsiębiorca sporządza w domu listę biur rachunkowych i wysyła do nich zapytanie ofertowe żądając przedstawienia referencji i propozycji terminu spotkania. Przed podpisaniem nowej umowy pojedzie do wybranych biur i sprawdzi parkingi, kompetencje pracowników i dokumenty rejestrowe biura. Umowę zawrzeć musi jak najszybciej; koszty jednoczesnej obsługi przez dwa biura rachunkowe wpisze na szczęście w koszty działalności.
Copyright by Twoja.Strona | Valid HTML 4.01 & CSS   kredyt  szablony